KLINIKA
GINEKOLOGII I
POŁOŻNICTWA
ODDZIAŁ
NOWORODKÓW
I WCZEŚNIAKÓW

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie

ul. Niepodległości 44

Ważne numery telefonów:

Ginekologia:

(89) 532 - 62 - 09
Położnictwo:

(89) 532 - 62 - 08
Noworodki i wcześniaki:

(89) 532 - 62 - 40

Trakt porodowy przeznaczony jest do przyjęcia rodzącej, odebrania porodu i wykonania niezbędnych zabiegów u rodzącej i noworodka. Znajduje się on na trzecim piętrze Oddziału Położniczo-Gi...
Oddział Położniczy mieści się na parterze budynku B. Do dyspozycji pacjentek mamy 9 sal, które zostały wyremontowane i urządzone zgodnie z najnowszymi trendami architektonic- znymi. Każda z...

Oddział Noworodków i Wcześniaków


Pomagamy najmniejszym i najsłabszym

Oddział zakwalifikowany jest do II poziomu opieki okołoporodowej, co oznacza, że:


 • Sprawujemy całodobową opiekę nad noworodkiem w okresie jego przystosowania do życia poza łonem matki oraz noworodkiem chorym i wcześniakiem.

 • Posiadamy pełne wyposażenie w sprzęt do reanimacji dziecka oraz wspomagania oddechu (respiratory, Infant Flow, CPAP).

 • Oddział wyposażony jest w inkubatory, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, lampy do fototerapii.

 • Zatrudniamy lekarzy pediatrów - neonatologów o wysokich kwalifikacjach, kardiologów i radiologa dziecięcego oraz doświadczone położne, które wprowadzają matki w tajniki pielęgnacji i karmienia piersią.


Na oddziale wykonujemy:


 • profilaktykę chorób zakaźnych - szczepienie przeciwgruźlicze oraz przeciw żółtaczce zakaźnej typu B;

 • diagnostykę schorzeń metabolicznych - test na fenyloketonurię, niedoczynność tarczycy, mukowiscydozę i wrodzony przerost nadnerczy;

 • przesiewowe badania słuchu;

 • przesiewowe badanie saturacji na kończynach dolnej prawej (diagnostyka wrodzonych wad serca);

 • udzielamy porad laktacyjnych.


W obrębie oddziału funkcjonuje Pododdział Intensywnego Nadzoru, którego zadaniem jest:

 • opieka nad wcześniakiem (respirator, Infant Flow, CPAP) oraz podawanie surfaktantu przy zespole zaburzeń oddychania;

 • żywienie wcześniaka drogą dożylną;

 • opieka nad noworodkiem chorym z chorobami infekcyjnymi np.zapalenie płuc;

 • diagnostyka wad wrodzonych serca, centralnego układu nerwowego oraz narządów jamy brzusznej;

 • leczenie konfliktu serologicznego oraz innych żółtaczek patologicznych (transfuzje wymienne, fototerapie);

 • leczenie innych chorób wrodzonych (dzieci do zabiegów chirurgicznych są kierowane na Oddziały Chirurgii Dziecięcej).

Staramy się stwarzać miłą i życzliwą atmosferę, chętnie udzielamy informacji i wyjaśniamy wszystkie wątpliwości rodziców.


Wcześniak jest wyjątkowy pod każdym względem

Wcześniakiem jest dziecko urodzone już w 22 tyg. i ważące 500 g jak i dziecko, które może ważyć np. 4 kg ale urodziło się przed 37 tygodniem trwania ciąży – różnorodność sytuacji zdrowotnych w tej grupie jest więc ogromna.
Nie bez przyczyny uznajemy, że dzieci radzą sobie z adaptacją po urodzeniu jeżeli będą w brzuchu mamy co najmniej 38 tygodni.
Dzieci urodzone wcześniej mogą mieć kłopoty związane z niedojrzałością narządów wewnętrznych – zwłaszcza płuc, mózgu, układu sercowo-naczyniowego, krwiotwórczego, trawiennego.
Leczenie najmniejszych i najdotkliwiej chorych wcześniaków wymaga nierzadko 3 - 4 miesięcznego pobytu w Oddziale Intensywnej Terapii lub Patologii Noworodka gdzie są możliwości bez których te dzieci nie miałyby szans na przeżycie. Ledwo niekiedy widoczny wśród "lasu" kroplówek, drenów i cewników mały człowiek, bezbronny i nie skarżący się nigdy pacjent wymaga wyjątkowego podejścia ze strony personelu i ze strony rodziców, których obecności i ciepła dziecko potrzebuje najbardziej. Takie dzieci muszą mieć  maksymalnie komfortowe warunki pozwalające przetrwać im pierwsze najtrudniejsze tygodnie życia. 
W naszym szpitalu co roku przychodzi na świat ok. 60 – 80 wcześniaków więc i tyle rodzin spotyka się z problemami związanymi z przedwczesnym urodzeniem się ich dziecka. Rodzice przeżywają wiele silnych uczuć, emocji, zwłaszcza uczucia strachu o życie i zdrowie ich dzieci, niepewności i bezradności. Personel oddziału zawsze stara się pomóc, wytłumaczyć co dzieje się z dzieckiem, dlaczego musimy podawać leki, kroplówki i stosować np. specjalistyczny sprzęt wspomagający oddychanie. 

Jeżeli rodzice uporają się ze strachem, uwierzą, że może być dobrze, jeżeli się zmobilizują i będą przy dziecku – zaczną mówić do niego, dotykać je, gdy mamy będą podawać mu swoje mleko – to wtedy nasze wspólne postępowanie: lekarskie, pielęgniarskie i rodziców zacznie działać dla dobra dziecka i jego szansy na odzyskanie zdrowia.

Po wypisie do domu wcześniaki potrzebują często wspomagania dalszego rozwoju psychoruchowego, starannej kontroli i oceny prawidłowości tego rozwoju w różnych poradniach – neonatologicznej, okulistycznej, neurologicznej, endokrynologicznej, rehabilitacyjnej; trzeba również zapewnić im dodatkowe wsparcie żywieniowe.
Spełnienie tych wyjątkowych wymagań wcześniaków sprawi, że dobre zdrowie i dobra jakość życia w przyszłości będzie możliwa do osiągnięcia. 

 

                                   Lek. med. Ewa Piotrowska -  pediatra, specjalista w zakresie neonatologii
                                                                     Koordynator Oddz. Noworodków i Wcześniaków


- Ciąża i porody MSZ Olsztyn © 2008 - 2018 www.ciaza.szpital.olsztyn.pl - SeoSoftware-CMS - wszelkie prawa zastrzeďż˝one -