KLINIKA
GINEKOLOGII I
POŁOŻNICTWA
ODDZIAŁ
NOWORODKÓW
I WCZEŚNIAKÓW

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Miejski Szpital Zespolony
w Olsztynie

ul. Niepodległości 44

Ważne numery telefonów:

Ginekologia:

(89) 532 - 62 - 09
Położnictwo:

(89) 532 - 62 - 08
Noworodki i wcześniaki:

(89) 532 - 62 - 40

Trakt porodowy przeznaczony jest do przyjęcia rodzącej, odebrania porodu i wykonania niezbędnych zabiegów u rodzącej i noworodka. Znajduje się on na trzecim piętrze Oddziału Położniczo-Gi...
Oddział Położniczy mieści się na parterze budynku B. Do dyspozycji pacjentek mamy 9 sal, które zostały wyremontowane i urządzone zgodnie z najnowszymi trendami architektonic- znymi. Każda z...

Poród przed czasemO problemach w ciąży i porodach przedwczesnych rozmawiamy z Bogdanem Krasuckim, zastępcą ordynatora oddziału ginekologiczno - położniczego Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

Nie wszystkie ciąże udaje się donosić do końca. Dużo jest porodów przedwczesnych?

- Największy wzrost porodów przedwczesnych miał miejsce w okresie zmian ustrojowych. Teraz te statystyki maleją. Co nie znaczy, że porodów przedwczesnych nie ma. A jest to temat bardzo istotny, bo dzieci urodzone przed 30 tygodniem ciąży i o wadze poniżej 1,5 kg są niedojrzałe, maja problemy z oddychaniem przez to zagrożone zaburzeniami rozwoju fizycznego i umysłowego.

A jakie są przyczyny porodów wcześniaczych?
- Jedną z przyczyn jest niewydolność szyjki macicy, która się otwiera pomimo że nie ma jeszcze skurczów. A druga przyczyna to przedwczesne występowanie skurczów.

To przyczyny bezpośrednie, a jakie są pośrednie?
- Tych jest znacznie więcej. Na pewno należą do nich palenie w czasie ciąży, ciężka praca fizyczna, zakażenia w trakcie ciąży, młody wiek matki, niedowaga i nadwaga, ciąża mnoga i brak opieki okołoporodowej. Zdecydowanie częściej wcześniaki rodzą kobiety, które nie były pod nadzorem ginekologicznym w ciąży. Dobra opieka ginekologa pozwala w porę wykryć nieprawidłowości i im zapobiec.

Wspomniał pan o paleniu, tymczasem kobiety często opowiadają, że lekarze zalecają im, jeśli przed ciążą paliły dużo, by całkowicie nie odstawiały palenia.
- Ja nigdy nie słyszałem ginekologa, który mówiłby takie zdanie. Palenie jest najgorszą rzeczą jaką może zrobić kobieta w ciąży, ponieważ palenie uszkadza łożysko, które płód się odżywia i przez które oddycha. Nie może więc być żadnej tolerancji dla palenia.

A jakie symptomy powinny zaniepokoić przyszłą mamę?
-Na pewno nie należy panikować z powodu każdego bólu brzucha. To normalne, że w ciąży brzuch boli. Ciężarna może to odczuwać szczególnie w dniu, gdy dużo chodzi. Ale są też bóle brzucha, których nie należy bagatelizować. Jest to twardnienie całego brzucha lub skurcze, krótkie i powtarzające się. Na pewno nie powinna występować seria 8-10 skurczów. W przypadku jakiegokolwiek bólu nie należy samodzielnie przyjmować żadnych leków przeciwbólowych, ponieważ nie są one obojętne dla płodu, a dodatkowo mogą spowodować, że pacjentka przegapi skurcze. Dlatego ważna jest opieka ginekologa w trakcie ciąży, który fachowo oceni, kiedy dzieje się coś złego.

Wtedy pacjentka trafia na oddział ginekologiczno-położniczy i co dzieje się dalej?
- Jeśli ciąża nie osiągnęła jeszcze 34 tygodnia i można ją jeszcze utrzymać, podajemy leki tamujące skurcze. Po 34, 35 tygodniu hamowanie skurczów nie jest korzystne, bo żadne leki nie są obojętne dla płodu. A na tym etapie ciąży dziecko jest zazwyczaj na tyle rozwinięte i osiąga wagę ponad 2kg, co pozwala mu uniknąć poważnych powikłań wcześniactwa po przyjściu na świat. Oczywiście, jeśli pacjentka z powikłaniami trafi wcześniej do szpitala, w razie potrzeby podajemy leki przyspieszające rozwój płuc płodu. Niestety, zdarza się, że kobiety wypisują się na własne życzenie, gdy słyszą, że mają leżeć dwa tygodnie. Ale jeśli pacjentka słucha specjalistów i zależy jej na urodzeniu jak najzdrowszego dziecka, dzięki naszej pomocy, ma na to naprawdę duże szanse.

Ważne jest zatem, żeby ciężarna trafiła do odpowiedniego szpitala i we właściwym czasie.
- Oczywiście. Ważne jest to, czy szpital ma kadrę i sprzęt, które pozwalają zapewnić opiekę kobiecie w trakcie ciąży z powikłaniami, w czasie porodu i po nim oraz czy taką samą profesjonalną opieką otoczą wcześniaka. Nasz szpital spełnia te wymagania. Tu matka i dziecko mogą czuć się bezpiecznie.

Rozmawiała: Anna Szapiel - Danylczuk

Data publikacji: 2012-02-26
Opublikowano przez: Nasz Olsztyniak- Ciąża i porody MSZ Olsztyn © 2008 - 2018 www.ciaza.szpital.olsztyn.pl - SeoSoftware-CMS - wszelkie prawa zastrzeďż˝one -